KOGUST
_______________________________________________________________________________


Kriitikutele

Eks vahel satub kõrvu ikka nurinat, miks hea kraam peab riiulis seisma, saaks ju veel pildistada. Arvan, et see on täiesti alusetu.
Põhjendused:
1. Vene kraam ei olegi nii hea kraam, jaapanlane hulga parem, hinnavahet ka enam eriti ei ole (canon AE-1 saab peaaegu sama hinnaga kui zenit-19-ne).
2. Pildistajal on alati õigus ise see asi osta. Pigem on tahtmine koguja riiulilt lihtsalt midagi kaasa haarata. Saamahimu. Muidugi ajavad kogujad haruldaste asjade hinnad üles, pildistada saab ka mitteharuldustega. Teeb lõpuks sama välja, kui sõber ostab midagi sellist, mida isegi tahaks. Lihtne õelda, mis ta loll nüüd sellega teeb, ma teeks hulga rohkem ja hulga paremini. Korja raha, osta, tee hulga rohkem ja paremini.
3. Head ja haruldast kraami peabki hoidma, nagu ütlesin, hea ja mitteharuldasega saab ka kõik tehtud.
4. Digiajastu on röövinud enamuse fotograafe, nüüd on head filmi-kraami külluses, peaks kõigile jaguma.
5. Kui midagi veel pähe tuleb, kirjutan edasi...

Miks just vene raud?

1. Raha, vene raud vaesele mehele taskukohane, Leicat ei jaksa koguda
2. Saadavus, Eestis liigub veel seda kraami
3. Huvitavaks teeb asja ka see, et seda riiki enam ei eksisteeri
4. Enamus aparaate on millegi koopiad, nii on natuke maailma tuntumatest aparaatidestki olemas

Kogumise põhirõhk on erinevad mudelid ja suuremad erinevused. Pisierinevusi muidugi vaatan aga ei lähe päris hulluks nende pärast.
Kogun N.Liidu aegseid fotoaparaate ja objektiive aastani 1991, mil neid kaunistas kiri "made in USSR". Hilisemaid aparaate ära ei hülga kui saan soodsalt.
Mitte-vene-kraam ei ole kogu arvudesse arvestatud.

Kogumise eesmärk

...on säilitada N.Liidu aparaaditoodangut. Tulevikus vormistada püsinäitus kas siis kuskile muuseumi või ehitada isiklik näitusesaal.


Esimese aparaadi ostsin kogumise eesmärgil 13.mai 2005. Aparaadiks oli "FED", maksin tema eest 200 krooni. Esialgne eesmärk oli paar ilusamat vene aparaati osta. Sattusin muidugi ühe ilusaima peale, praeguki üks minu lemmikutest. Eks siis hakkas neid ajapikku kätte sattuma. Ajapikku kättesattumisest tekkis mõne aja mõõdudes suur haigus. Pragusesks on haigus võttnud väga raskekujulise vormi. Ravimeid selle haiguse vastu pole, vaksineerimisest võib ainult unistada. Haigusnähte leevendab ainult mõne aparaadi soetamine mingi aja tagant.

Huvi aparaatide vastu tekkis muidugi juba varem. Algas kõik sellest, kui seebikarbi endale sain, kuskil aastal 1999-2000. Sellega 1-2 filmi valmis saanud, tahtsin juba midagi vingemat. Sõber tuli appi, laenasin zenidi. Esimene pilk läbi pildiotsija ja oli selge, endale ka tarvis. Esimese peegelkaamera, Zenit-ET, ostsin 03.märts 2003. Maksin tema eest 550 krooni. Ostsin muidugi sõbra käest, kust ikka mujalt tünga saada. Aga suur hind tasus ennast ära. Sai sealt ikka kümnetes filmi läbi lastud. Järgmine samm oli Canoni vanem peegelkaamera AE-1 program, mille ostsin Verner Puhmi käest 04.mai 2004. See oli ka tipp, millest rohkem ei osanud tahtagi. Praeguseks on kere vahetunud F-1n-i vastu, kinofilmist ei oska tõesti midagi rohkemat tahta. Canoni valisin huvitavate kokkulangemiste pärast. Ahto Tanner jagas enda Canon A-1-te. Korraldas kokursi, saatku pilte, kelle omad enim meeldivad, saab aparaadi teatud tingimustel endale. Uurisin siis A-1 kohta ja hakkas väga meeldima. Käisin Morganfotos samuti vanemaid canoneid vaatamas. Sel ajal vaene koolipoiss, osta ei jaksanud. Saatsin pildid, nummerdas mind kolmandaks. Mis seal siis ikka, kogusin raha ja leidsin fotokalast Verneri kuulutuse.

Huvi keskformaadi vastu tekkis ajal kui käisin nõmmel Arne Kiini juures "päris" pilte solgutamas. Seal nägin Arne mamiyat. Uhke, suur aparaat. Tol ajal keskformaadi peale ei mõelnud aga eks see oma jälje jättis. Kui aeg paras ja aparaati otsima hakkasin, langeski valik mamiya kasuks. Muidugi mehaaniline RB, Pro järgmine ja täiustatud variant ProS.

Praguseks olen aparaate näitusel näidanud korra. Sõru muuseumis Emmaste fotoklubi korraldatud näitusel "Fotokunst ja vene raud" oktoober - november 2007. Väljas oli 132 aparaati.

_______________________________________________________________________________